Zdrowe słodycze i przekąski bez cukru

Każdy rodzic wie, jak ważna dla zdrowia dziecka jest zróżnicowana i dobrze zbilansowana dieta. Gdy w grę wchodzą słodycze, sytuacja zaczyna się komplikować. Dzieci je uwielbiają, a okazji do zajadania się przysmakami nigdy nie jest im za dużo. Sprawdź, jak mądrze wybrać zdrowszą alternatywę dla słodkich przekąsek. Dowiedz się, czy zdrowe słodycze istnieją oraz jak wybrać smaczne i zdrowe przekąski na urodziny dziecka.

Czy zdrowe słodycze istnieją?

Upodobanie do słodkiego smaku towarzyszy nam praktycznie od chwili narodzin. Skłonność tę wykorzystują producenci słodkich przekąsek dla dzieci. Dostępność tego typu artykułów na sklepowych półkach może przyprawić rodziców o zawrót głowy. Często muszą toczyć batalię nie tylko z dzieckiem proszącym o kolejną słodką przekąskę, lecz także z dziadkami, którzy z miłością przynoszą ukochanemu wnukowi słodkie prezenty.

Słodycze nie należą do najzdrowszych produktów – nie wszystkie z nich muszą jednak prowadzić do nadwagi czy rozwoju próchnicy. Wybierając przekąski dla dziecka, warto poświęcić czas i uwagę na rozejrzenie się za zdrowszą alternatywą – w której cukier został zamieniony na ksylitol, wpływający korzystnie na zachowanie mineralizacji zębów.

„Zdrowsze” słodycze mogą być również pomocne we wzbogaceniu diety dziecka w niezbędne substancje, takie jak witaminy i minerały, potrzebne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka.

Słodycze bez cukru – Twój wybór ma znaczenie

Mając na uwadze jak najlepszy rozwój dziecka, powinniśmy dbać o to, by nie przesadzać z podażą cukrów prostych, które występują w większości słodyczy.

Wybierając „zdrowe słodycze”, warto zwrócić uwagę na skład:

  • zawartość sztucznych substancji, konserwantów, laktozy czy glutenu;
  • zawartość cukru – jeśli jest wysoka, szkodzi zdrowiu zębów oraz przyczynia się do wzrostu masy ciała. Doskonałym słodkim zamiennikiem cukru w słodyczach mogą być stewia czy ksylitol, który dodatkowo pomaga w zachowaniu prawidłowej mineralizacji zębów dziecka;
  • zawartość witamin i minerałów – ich obecność w produktach spożywczych jest ważna, pomaga bowiem w rozwoju dziecka, a także w budowaniu odporności.

Istnieją sytuacje, w których ograniczenie słodyczy w diecie dziecka to nie tylko jedna z opcji do wyboru, lecz konieczność, o której należy bezwzględnie pamiętać. Wiedzą o tym dobrze m.in. rodzice alergików, dzieci chorych na celiakię czy na cukrzycę. Słodycze bez cukru, laktozy czy glutenu mogą okazać się tutaj pomocnym rozwiązaniem.

Jak wybrać zdrowe przekąski na urodziny dziecka?

Planując urodziny dla dziecka, musimy zorganizować nie tylko atrakcyjną zabawę, dekoracje i oprawę uroczystości. Smakołyki na urodziny dziecka są równie ważnym elementem wpływającym na powodzenie kinderbalu.

Jak zatem sprostać oczekiwaniom, zapewniając smaczne i zdrowe przekąski dla dzieci na urodziny?

  • tort – obowiązkowy element urodzinowego menu wcale nie musi być niezdrowy i ciężkostrawny. Na urodziny dziecka doskonale sprawdzi się lekki tort biszkoptowy z bitą śmietaną i dużą ilością owoców;
  • minikanapeczki – świetna alternatywa dla pizzy, która pomoże zaspokoić głód dzieci. Zwłaszcza gdy podamy kanapeczki w atrakcyjny sposób, dekorując je cząstkami owoców i warzyw, nadając im wygląd np. zwierzątek czy pojazdów;
  • owoce – zdrowa i wartościowa witaminowa przekąska, której przygotowanie i podanie nie wymaga od nas praktycznie żadnego wysiłku;
  • zdrowe napoje – pragnienie dzieci najlepiej zaspokoi woda niegazowana. Dobrze sprawdzą się tutaj również świeżo wyciskane soki owocowe i koktajle;
  • słodycze na urodziny dziecka – to wyczekiwany przez dzieci element przyjęcia urodzinowego. Asem w rękawie rodzica nie muszą być wcale żelki czy landrynki. Doskonałym pomysłem mogą okazać się zdrowe pastylki, karmelki oraz lizaki z witaminami. Smaczny, bezcukrowy i bezpieczny dla zębów Zdrowy Lizak Mniam-Mniam świetnie sprawdzi się też jako ciekawa forma podziękowania dla uczestników przyjęcia.
Nasz Zdrowy Lizak dzięki zawartości ksylitolu pozytywnie wpływa na mineralizację zębów. Prawidłowy przebieg mineralizacji zębów wspiera ich odpowiednie uwapnienie i jest istotny dla rozwoju ząbków dziecka. Jest to również pierwszy krok w zapobieganiu próchnicy. Warto też zwrócić uwagę, iż kluczowe są również procesy mineralizacji szkliwa wpływające na nadwrażliwość zębów. W momencie ścierania się szkliwa odkryte kanaliki zębowe w zębinie mogą być narażone na bodźce zewnętrzne powodujące nieprzyjemny i ostry ból, np. przy spożywaniu lodów lub zimnych napojów.

Zamiast całkowicie eliminować słodycze z diety, lepiej sięgać po zdrowe słodycze i przekąski bez cukru. To doskonała inwestycja w zdrowie całej rodziny, pomagająca budować właściwe nawyki żywieniowe. Wybieraj świadomie – wnikliwie sprawdzaj skład przekąsek i smakołyków.

Stosowanie Zdrowego Lizaka Mniam-Mniam w ramach profilaktyki próchnicowej

Próchnica zębów jest chorobą wieloprzyczynową. Znane są czynniki związane z jej występowaniem: dieta, poziom higieny jamy ustnej, właściwości fizykochemiczne śliny, obecność kwasotwórczych – próchnicogennych szczepów bakterii w jamie ustnej.

Bogata w sacharydy płytka nazębna jest korzystnym podłożem do rozwoju bakterii próchnicotwórczych. Przy spadku pH śliny poniżej poziomu 5,5 kwasy produkowane przez bakterie rozpoczynają proces demineralizacji szkliwa.

Zdrowy Lizak Mniam-Mniam to naturalny produkt bezcukrowy. Został wyprodukowany na bazie ksylitolu i stewii. Ponadto zawiera kwas L-askorbinowy (wit. C) oraz cholekalcyferol (wit. D).

Wyniki przeprowadzonych przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu1 badań wskazują na pozytywny wpływ spożycia Zdrowego Lizaka Mniam-Mniam na badane parametry śliny.

  • Zdrowy Lizak przyspiesza jej wydzielanie śliny – zwiększa się naturalne opłukiwanie i oczyszczanie jamy ustnej (Tabela nr 1);
  • Zdrowy Lizak nie powoduje spadku pH śliny, a zamiast tego zwiększa jej zasadowość – może to chronić powierzchnię zębów przed destrukcją kwasową (Tabela nr 2);
  • Zdrowy Lizak obniża poziom glukozy;
  • Zdrowy Lizak dzięki zawartości ksylitolu i stewii nie podnosi poziomu cukru w ślinie, co wiąże się ze zminimalizowaniem ryzyka próchnicy zębów.